11. 10. 2016

Zazimované běhání: až se tě zima zeptá, jak jsi v létě myslel na běhání v zimě ...

Minulý víkend byl poslední letní den - takový ten teplý, s dostatkem slunce. Alespoň mi to tak přišlo. Oslavil jsem to výběhem na Javorník na Šumavě, vkusná patnáctka večerní Šumavou. Od té doby prší a když neprší, tak chčije. Jak v tom má člověk běhat? Nu, je potřeba přešaltovat se do zimního režimu.

Vzpomínám na to, jak jsem běhal vloni. Využívám toho, že už běhám rok, takže lze recyklovat zkušeností, jenže vloni jsem za měsíc touhle dobou uběhl pár desítek kilometrů, teď bych rád dvě stovky. V létě jsem nedostatek času obicykloval tím, že jsem běhal z práce a do práce. Zkusil jsem v tom poslední týden pokračovat a hned se ukázalo, v čem je problém. V tahání věcí.

Za prvé je potřeba více oblečení, už nevystačím na běhání s kraťasy a lehoučkým tričkem, potřebuju mít dlouhé kalhoty, solidnější triko a ještě mikinu.  A hned se mi to nevejde do malého batohu.

Za druhé na sebe do práce potřebuju pevnější a tím i těžší kalhoty a bundu. Opět se to při cestě zpět nevejde do malého batohu.

Kromě toho se v práci sousedům něco ztratilo, takže mám strach nechat v kanceláři notebook na stole do druhého dne a zamknout ho není kde. Tahám ho s sebou a musím běhat s větším batohem. To znamená plus šest či spíše sedm kilo a to už není taková sranda.

Mokré večery k běhání lákají méně. Člověk se musí přešaltovat do režimu "zuřte si živly dle libosti" a zvyknout si na to, že už před šestou nemá vybíhat bez čelovky v kapse. Mimochodem, jako rezervní čelovka se mi osvědčil Fenix HL10 na jednu mikrotužkovku, je to pidisvítilna, kterou člověk v kapse necítí, ale oproti mojí HL55 na dobíjecí 18650 akumulátor je to drobeček, kterého si nevšimnete ani na hlavě a na běžné běhání to stačí. Do skal bych s tím ale na rychlý seběh nešel, to je jasné.

A tak jsou sice zkušenosti z loňska, ale zase se bude optimalizovat a aktualizovat. Za prvé zamykací skříň v práci, kde nechám notebook. Za druhé asi batoh nějaké větší velikosti, než je těch 12 litrů. Tam už ty věci přeci jen rvu na sílu a poté, co jsem vyzkoušel batohy na běhání, bohužel značně menší, jsem zjistil, že ani není tak pohodlný, jen jsem prostě zvyklý. Kdybyste měli nějaké osvědčené tipy, sem s nimi, i když je to asi netradiční požadavek.

Nesnáze s časem zatím řeším tolerantně tak, že běhám v dešti a v noci a když už se mi fakt moc nechce, tak jdu do bazénu plavat. To jsem teď měsíc zanedbával a přitom to pomáhá.

Poslední zádrhel: věci z loňska mi už opravu nejsou. Moje nejstarší mikina z Decathlonu na mě visí úděsně, naštěstí jsem ji nikdy neměl rád, protože moc nedýchá. Zateplená běhací bunda Nike má citelné materiální přebytky, ale ještě to s ní jednu sezonu půjde. Naštěstí mám novou mikinu Salomon, zatím velmi příjemnou a osvědčující se, jenže má jen náprsní kapsu, nikoliv postranní kapsy na zip, jako mívají bundy, takže si všechno musím cpát do ledvinky a běhat s ledvinkou. Zatím s tím zkusím vydržet, uvidíme, jak moc se ty věci budou točit, schnout a smrdět. Původně jsem chtěl ještě nějakou zateplenou vestu na běhání (tedy bez rukávů), ale zřejmě to není moc populární oděv, protože to v nabídce skoro nikdo nemá a pokud jo, tak je to nějaká zoufalost vzhledu péřové bundy.

1 komentář:

 1. Jo, jo. I já si říkám, že letošní sezóna skončila a je čas se začít připravovat na tu příští, abych si vzápětí připomněl, že vrchol letošní sezóny - Pražská stovka - je stále ještě přede mnou. Pravda, je to však závod, na který je třeba připravit především hlavu a jedním z nejlepších osvědčených prostředků je investice do obměny výbavy.

  Začal jsem již před týdnem, kdy jsem si pořídil nové triko s dlouhým rukávem. Pekelně drahé jako vše, co se k praktikování tohoto levného sportu vyrábí, ale prý zase super funkční. Při výběgu v 7 stupních mi v něm bylo horko, takže minimálně tepelná funkce fungovala. Ale obecně, dokud je nad bodem mrazu, dá se běhat v (různě teplém) tričku - první vrstvě, a větrovce.

  Batoh - to je těžké, asi bych investoval do úschovny na nádraží :) Toto ještě není na trhu, ale možná by to bylo přesně pro tebe: http://rungo.idnes.cz/test-v-novince-osprey-duro-muzete-behat-i-s-notebookem-na-zadech-pwq-/behani.aspx?c=A161003_090305_behani_ize

  Přes zimu se chci trošku víc věnovat udržování tempa. To při běhání v kopcích moc nejde, tak začínám koketovat s myšelenkou opětovného běhání z fakulty domů po cyklostezce podél Vltavy a Berounky. A přesně jak píšeš, dělo, jakým je Fenix HL50, je skvělé na zahnání stáda kanců a zastaví i útok jelena v říji, ale po pražské náplavce bych si raději proháněl v kabrioletu než v obrněném transportéru. Teď jsem četl recenzi na Fenix HL05 (https://www.sport.cz/behani/radime/clanek/817149-test-blikacka-fenix-hl05-vybehnete-do-tmy-s-ultra-sikovnou-vecickou.html#section-artcl) a docela mne to zaujalo, možná to zkusím.

  Přes všechnu tu kouzelnou atmosféru, kterou člověk zakouší, když běží známými místy za tmy, je občas hodně těžké se přinutit vyběhnout. Vedle všech těch výše zmíněných věcí, mne ale z domu vždy spolehlivě vytáhne, když na Stravě vidím, že mne, Patricku, začneš v týdenním součtu kilometru dotahovat nebo dokonce předbíhat. Jestli to máš podobně, tak jsou potom před námi krásné dlouhé zimní večery! :)

  OdpovědětVymazat

Chcete dostávat Krysu do emailu? Zadejte svůj email:

Doporučuju si přečíst:

Placené funkce Runkeeperu a Stravy a jejich přínos pro běhání

Vedli jsme tuhle s Jakubem debatu o tom, jaké softy na běhání používáme a zda mají pro nás hodnotu jejich placené funkce. Leží mi to v hlavě...